Czy potrzebny jest sklep, by sprzedawać w internecie?
W dzisiejszych czasach rozpoczęcie sprzedaży online jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dynamiczny rozwój e-commerce i dostępność różnorodnych narzędzi sprawiają, że każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania technicznego, może zacząć sprzedawać swoje produkty lub usługi w Internecie. I niekoniecznie jedynym i najlepszym sposobem jest otwarcie sklepu.
Skuteczna sprzedaż internetowa za pośrednictwem sklepu internetowego
W Internecie można sprzedawać praktycznie wszystko – od odzieży, obuwia, kosmetyków, książek, płyt, filmów, po produkty cyfrowe, takie jak e-booki, audiobooki, webinary czy nagrania ze szkoleń. Warto też zwrócić uwagę na trendy zakupowe. W Polsce aż 77% internautów robi zakupy online, co otwiera ogromne możliwości dla prowadzących sklepy internetowe. To też sposób na zwiększenie sprzedaży w stacjonarnym punkcie.
Zalety sprzedaży online w sklepie internetowym
Jednym z najprostszych sposobów na rozpoczęcie sprzedaży internetowej jest skorzystanie z gotowych platform sprzedażowych znanych jako SaaS (Software as a Service). Oferują skonfigurowaną infrastrukturę sklepową, co pozwala na szybkie uruchomienie sprzedaży bez konieczności znajomości technicznych aspektów.
Można też założyć sklep internetowy przy użyciu rozwiązań Open Source. Taka witryna daje większą elastyczność i możliwość pełnej personalizacji, ale wymaga większej wiedzy technicznej oraz inwestycji w hosting, domenę i certyfikat SSL.
Wybór narzędzia do sprzedaży online zależy od wielu czynników. Warto wziąć pod uwagę specyfikę danego biznesu, budżet oraz poziom zaawansowania technicznego. Mikro i małe przedsiębiorstwa mogą rozpocząć sprzedaż internetową szybko i niskim kosztem dzięki platformom SaaS, ale w miarę rozwoju firmy mogą potrzebować bardziej zaawansowanych rozwiązań Open Source.
Alternatywy dla sklepu internetowego
Z drugiej strony własny sklep internetowy to nie jedyna możliwość sprzedaży online. Rewelacyjnym miejscem na e-handel stały się portale aukcyjne i platformy zakupowe. Wśród tych najpopularniejszych niezmiennie są Allegro, OLX, Amazon, eBay oraz Erli. Sprzedawać można też poprzez porównywarki cenowe: Ceneo, Skąpiec, Nokaut, a także media społecznościowe: TikTok Shop, Facebook Marketplace czy Instagram. Te ostatnie powalają docierać z ofertą do nowych klientów. Więcej możłiwości na rozwój sprzedaży online, poznasz na https://www.prissani.pl.
Prowadzenie sklepu internetowego pozwala na budowanie marki i lojalności klientów, daje pełną kontrolę nad cenami, marżami i strategiami marketingowymi. Platformy abonamentowe to tak naprawdę gotowe rozwiązania, które umożliwiają szybkie rozpoczęcie sprzedaży bez konieczności programowania. Natomiast sprzedaż w wielu kanałach pozwala dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych klientów. Kombinacja własnego sklepu internetowego, platform zakupowych i porównywarek cenowych może przynieść najlepsze efekty. Jeśli chcesz sprzedawać, obecność w mediach społecznościowych to teraz must have.
—
Artykuł sponsorowany